Archiv štítků: Doporučujeme
Duben

Pohoří Vysoké Taury

Národní park Vysoké Taury, který najdete na mapě Rakouska na hranicích Salcburska, Korutan a Tyrolska, je největším chráněným územím v rakouských Alpách. Národní park Vysoké Taury se může pochlubit také tím, že je vůbec největším národním parkem ve střední Evropě, který má rozlohu 4950 kilometrů čtverečních. Národním parkem byly Vysoké Taury vyhlášeny v roce 1981.

TIP: Národní park Vysoké Taury leží ve východním Tyrolsku. Ať už tam pojedete v létě nebo v zimě, vždy najdete nádhernou přírodu. Pokud tedy máte prochozené české hory, vyzkoušejte toto místo.

Pohoří Vysoké Taury.    Am Viltragenbach v pohoří Vysoké Taury.

Příroda

Pro milovníky přírody jsou Vysoké Taury učiněným rájem. Najdete zde překrásné horské giganty, jakými jsou kupříkladu nejvyšší hora Rakouska Grossglockner, která měří 3798 metrů nad mořem. Dále zde narazíte na gigantický vrchol Grossvenediger, který měří 3674 nad mořem nebo na rozsáhlá ledovcová pole. Mezi jednotlivými vrcholy je celá řada nádherných horských ples. Z každého vrcholu Vysokých Taur je překrásný výhled na úžasnou přírodní scenérii, která nadchne a chytí za srdce každého turistu. Při pěších túrách zdejší přírodou můžete potkat plaché kamzíky nebo vzácné druhy hořců a rododendronů.

Jezero ve Vysokých Taurech.   Vysoké Taury jsou krásné v každém období.   Taury jsou opradvu úžasné.

Výlety do okolí

Nejvýhodnější východisko k pěším a zdravotním túrám do národního parku je Grossglocknerská silnice s odbočkou k Perterzskému ledovci při Franz Josefs Höhe, což je vrchol, který dosahuje výšky 2369 metrů nad mořem. Na této pěší túře nádhernou a panenskou přírodou můžete pozorovat divoké kamzíky nebo kozorožce.

Na horách se pasou ovce, kozy i další zvířata.    Oáza klidu v rozbouřené moderní době.

Velkým magnetem národního parku Vysoké Taury jsou soustavy přehradních jezer, které se nacházejí v horní části údolí Kapruner Tal. V letních měsících vás k těmto místům zaveze autobus, takže se nemusíte trmácet po svých. Z přehradních jezer stojí za pozornost například jezero Speicher Mooserboden, což je úchvatné a obrovské přehradní jezero s křišťálově čistou vodou. Dalším zajímavým jezerem je jezero Grosser Wiesbachhorn, které má pro změnu lahvově zelenou vodu.

Panorama pohoří Vysoké Taury.

Nejbližší města a vesnice

Centrem národního parku Vysoké Taury je obec Kaprun, což je zároveň důležité a významné středisko zimních sportů a turistiky. V obci, která má přes 2900 obyvatel, je také k vidění několik historických památek. Kromě krásných a pitoreskních selských usedlostí stojí za pozornost zejména gotický katolický farní kostel a zámek z 15. století.

Divoká horská výska.    Cesta v pohoří Vysoké Taury.

Zajímavou stavbou Kaprunu je moderní kaple svaté Barbory, která byla postavena v roce 1956. Jedná se o kapli, která byla postavena na památku 150 dělníků, kteří tragicky zahynuli při stavbě blízkých vodních děl. V obci se také nachází moderní lázeňský komplex Tauren Spa, který byl slavnostně otevřen v roce 2010.

Další významnou obcí zdejšího národního parku je vesnice Jochberg, která se může pochlubit krásným kostelem, ve kterém uvidíte cenné fresky z 18. století.

Fotogalerie pohoří Vysoké Taury

Přehrada v pohoří Vysoké Taury.   Nádherné panorama hor.   Drsné Vysoké Taury.

Hřebeny ostrých vrcholků.    Vrcholky Vysokých Taur lákají ke zdolání.

Zasněžené pláně Vysokých Taur.   Národní park Vysoké Taury   Štíty hor v leteckém pohledu.

Vrcholky Vysokých Taur.

Březen

Innsbruck – hlavní město Tyrolska

Innsbruck je hlavním městem rakouské spolkové země Tyrolsko a v současné době má něco přes 118 000 obyvatel.

Historie města

Osídlení Innsbrucku je velmi staré, podle archeologických vykopávek se má za to, že zde byla osada již před 3000 lety před Kristem. Ve 4. století před Kristem zde založili tábor staří Římané a pojmenovali ho Veldiden.

Centrum Innsbrucku    Střechy domů Innsbrucku

Založení města Innsbruck však přišlo až ve 12. století. Město založili hrabata z Andechsu. Od 15. století byl pak Innsbruck sídlem habsburských hrabat, takže v té době se v Innsbrucku začíná hodně stavět. Od konce 15. století sídli v Innsbrucku dokonce císař Maxmilián I. Habsburský. V době pobytu císaře ve města vzniká například významný dvorský kostel Hofkirche, který je dodnes jednou z nejvýznamnějších pamětihodností Innsbrucku.
(Pokračování textu…)

Červenec

St. Johann in Tirol

St. Johann in Tirol (Svatý Johann v Tyrolsku) je městys v Tyrolsku ležící na řece Kitzbühler Ach v údolí Leukental táhnoucím se od jihu na sever. Nadmořská výška je 660 metrů, nejbližší horské vrcholy jsou Kitzbühler Horn 1996 m.n.m a Maukspitze s 2231 m.n.m. Městečko se nachází v okrese Kitzbühel na východě Tyrolska. K 1. lednu 2011 zde žilo 8 766 obyvatel. Zajímavostí je, že v regionální řeči ductus je potřeba při vyslovení jména obce zvýraznit poslední slabiku – St Jo’hann.

  

Když se podíváme do historie, tak je skoro až neuvěřitelné, že v této horské krajině již ve 4. století př.nl žil keltský kmen Ambisontier. V roce 15 př. nl obsadili východní Alpy Římani a Leukental zařadili do své nové provincie Noricum. Po pádu Západořímské říše v roce 476 obsadil region sousední germánský kmen Bavorů.

(Pokračování textu…)

Únor

Jezero Achensee

Achensee je jezero na severu Jenbachu v Tyrolsku. S délkou 9.4 kilometr a šířkou 1 kilometr je největší v této spolkové zemi. Jezero leží v údolí tím je také určen jeho podlouhlý tvar, geomorfologicky patří západ jezera do pohoří Karwendel a jih zase do Brandenbergských Alp. Plocha jezera je 6.8 km², objem vody je 0.481 km³ a největší hloubka jezera je 133 metrů. Jezero leží v nadmořské výšce 929 metrů.

  

Jezero má kvalitní vodu, která je velmi blízko vodě pitné.  Za dobrých světelných podmínek je vidět do hloubky větší než 10 metrů. Achensee má charakter vysokohorského jezera, je proto celkem chladné a jen opravdu vyjmečně se v létě zahřeje nad 20 ° C. Ve zdejších vodách se tak moc lidí nekoupe, nadruhou stranu jsou zde výborné podmínky pro surfování.

U jezera se nachází pět obcí. Jsou Scholastika, Achenkirch, Pertisau, Häusern a Buchau. Všechny obce jsou poměrně malé.

(Pokračování textu…)

Únor

Město Kitzbühel

Město Kitzbühel asi není potřeba nijak zvlášť představovat. Jedná se o jedno z nejznámějších a největších zimních středisek. Tento článek, ale není o zdejších nádherných sjezdovkách, i když k nim se také dostaneme, ale hlavně o samotném městě. Kitzbühel  se nachází v Tyrolsku na řece Kitzbühler Ache. Nadmořská výška města je 762 metrů. Samotné město se samozřejmě nachází v údolí a to mezi horskými vrcholy Hahnenkamm (1712 m) a Kitzbüheler Horn (1996 m).

Kitzbühel má 8207 stálých obyvatel (k 1.lednu 2011) a je také administrativním centrem stejnojmenného okresu. Hlavní provinční město Innsbruck odtud leží asi 100 km na východ.

Zdejší oblast byla lidmi osídlena již v době bronzové (1100 – 800 př.nl). Jednalo se především o kmen Illyrů, který zde těžil měděnou rudu. Na přelomu letopočtu za vlády císaře Augusta byla  zdejší oblast připojena k Římské říši a stala se provincií Noricum. Po zániku západořímské říše se zde kolem roku 800 usadil germánský kmen Bavorů, a začal mýtit zdejší lesy. První zmínky o zdejším městu pak sahají do 12. století. V té době se v dokumentech kláštera v Chiemsee o městu hovořilo jako o „Chizbuhel“. Což se dá volně z bavorštiny přeložit jako „klan na kopcích“. Není se tak čemu divit, že se v roce 1255 město stalo součástí státu Horního Bavorska. Tato doba znamenalo pro město velký rozkvět a vévoda Ludvík II. Bavorský udělil obci městská práva 6. června 1271. Město získalo mohutné hradby a stalo se centrem obchodu.

(Pokračování textu…)

Únor

Okresní město Imst

Imst je okresní město v Tyrolsku s 9.491 stálými obyvatel (k 1.1.2011). Jedná se o krásné horské městečko, které leží cca 3 kilometry na sever od řeky Inn a zhruba stejnou vzdálenost ho dělí i od dálnice A12. Kolem dálnice je také průmyslová zóna, která slouží jako ekonomické zázemí pro město. Město je pak situováno v Lechtalerských Alpách a nejbližší – nejvyšší horou je 2.774 metrů vysoký Muttekopf. Samotný Imst leží v nadmořské výšce 828 m nad mořem.

  

Město je hodně roztříštěné a roztažené. Ulice se klikatí jedna přes druhou a docela obtížně se určuje, kde vlastně je ten střed města. Náměstíčka jsou malé a v centru města se nachází spousta malebných a opravených domů namačkaných na sebe. Domy v centru jsou hodně staré a byly postaveny hlavně v gotice a baroku. Imst je také členem Asociace malých historických měst. Zajímavé jsou i některé domy přímo u skal nebo dokonce z části vytesané do skal.

(Pokračování textu…)

Únor

Telfs třetí největší město

Kostel v Telfsu

Město s krátkým a úderným jménem Telfs je s 14.626 obyvateli (k 1.1.2011) třetí největší v Tyrolsku. Město se nachází 27 km západně od hlavního města provincie Innsbrucku a v Leží na západě okresu Innsbruck venkov mezi levým břehem Innu a úpatím hory Hohe Munde (vysoké 2.662 metrů), samotné město se pak nachází v nadmořské výšce 633 metrů nad mořem. Telfs má od roku 1908 stále oficiálně status pouze městysu, počtem obyvatel, typem zástavby ale i dostupnou infrastrukturou jej můžeme považovat za plnohodnotné město.

Telfs se nachází na severním břehu řeky Inn. Podél řeky také vede jedna z nejdůležitějších Rakouských dálnic a to A12, která také například zajišťuje rychle spojení s nedalekým Innsbruckem. Obec je tak mimo hluku dopravy a přitom má výborné spojení. Dálnice velmi usnadňuje například i cestování z České republiky.

(Pokračování textu…)