Duben

Jochberg v Tyrolsku

Jochberg je malá obec nebo spíše větší vesnice. Žije zde 1554 stálých obyvatel (k 1. 1. 2014). Obec se nachází na jihozápadním okraji spolkové země Tyrolsko, hranice se Salcburskem jsou vzdáleny pouhých 5 kilometrů. Jochberg je situován v nadmořské výšce 923 metrů nad mořem a pouhých 8 kilometrů jižně od světoznámého lyžařského střediska Kitzbühel. Už jenom to obec předurčuje, aby se stala oblíbeným cílem milovníků lyžování. V bezprostředním okolí obce se tak nachází hned několik sjezdovek, které jsou součástí rozlehlého Kitzbühel ski resortu.

Jochberg v Tyrolsku nedaleko Kitbuhelu.    Farní kostel St.Wolfgang zu Jochberg z roku 1750.

Možná se to nezdá, ale i takto malá obec má velmi bohatou historie. Osídlení zdejšího území je prokazatelné už od třináctého století před našim letopočtem. V té době byl Jochberg významným středistkem důlního průmyslu. Přímo na území obce nebo v sousedním Herzogenaurach se podařilo archeologům objevit pozůstatky 40 prehistorických hutí. Těžili a zpracovávali se zde mnohé kovy, především měď. Toto nejstarší období je samozřejmě zastřeno mlhou, každopádně je jisté, že se zde těžilo až do roku 1625, kdy byly doly uzavřeny, protože z ekonomického hlediska už se to nevyplatilo. Nicméně některé vzácné kovy jako stříbro se v omezené míře těžily, až do 19. století.

Kaplička nedaleko obce.    Panoramatický pohled na Jochberg.

V raném středověku se zdejší území dostalo pod správu benediktinského kláštera Rott am Inn v Bavorsku. Mniši kromě kovů zde v omezené míře začali pěstovat i zemědělství. První oficiální písemná zmínka o obci se objevuje v listě císaře Jindřicha IV. v roce 1173 a to v souvislosti s tím, že se vesnice nacházela na hranici Bavorska a Salzburska. Ve 14. století byla obec přidružena ke Kitzbühel a společně se později rozrostli v okres.

Roku 1776 byl vesnici udělen status obce. Z dnešního hlediska tedy něco jako obce s rozšířenou působností, která je s rozlohou 87.8 km2 neoddělitelnou součástí okresu Kitzbühel. Erb obce obsahuje černého vola na žlutém pozadí a upomíná především na zemědělskou tradici obce. Zajímavostí je, že silnice sem byla postavena až roku 1835. Silnice vede směrem od Kitzbühel přes úzké údolí Thurn až do sousedního Salzburska.

Jochberg je oblíbeným centrem zimních sportů jeho sjezdovky patří ke Kitzbuhlu.    Dříve se v horách hlavně těžili kovy - měď a stříbro.

Dnes je obec především malebným lyžařským letoviskem s mnoha možnostmi ubytování. Jochberg se rozkládá kolem hlavní silnice ze kterého jenom občas vybíhají souběžné ulice nebo cestičky klikatící se do okolních kopců. V severní části obce se nachází historické centrum s farním kostelem St.Wolfgang zu Jochberg. Přímo v pomyslném dnešním středu obce se pak nachází dvě velká parkoviště a lanovka, která je jednou z bran do rozsáhlého lyžařského střediska Kitzbühel.