Archiv | Příroda RSS kanál pro tuto sekci
Duben

Pohoří Vysoké Taury

Národní park Vysoké Taury, který najdete na mapě Rakouska na hranicích Salcburska, Korutan a Tyrolska, je největším chráněným územím v rakouských Alpách. Národní park Vysoké Taury se může pochlubit také tím, že je vůbec největším národním parkem ve střední Evropě, který má rozlohu 4950 kilometrů čtverečních. Národním parkem byly Vysoké Taury vyhlášeny v roce 1981.

TIP: Národní park Vysoké Taury leží ve východním Tyrolsku. Ať už tam pojedete v létě nebo v zimě, vždy najdete nádhernou přírodu. Pokud tedy máte prochozené české hory, vyzkoušejte toto místo.

Pohoří Vysoké Taury.    Am Viltragenbach v pohoří Vysoké Taury.

Příroda

Pro milovníky přírody jsou Vysoké Taury učiněným rájem. Najdete zde překrásné horské giganty, jakými jsou kupříkladu nejvyšší hora Rakouska Grossglockner, která měří 3798 metrů nad mořem. Dále zde narazíte na gigantický vrchol Grossvenediger, který měří 3674 nad mořem nebo na rozsáhlá ledovcová pole. Mezi jednotlivými vrcholy je celá řada nádherných horských ples. Z každého vrcholu Vysokých Taur je překrásný výhled na úžasnou přírodní scenérii, která nadchne a chytí za srdce každého turistu. Při pěších túrách zdejší přírodou můžete potkat plaché kamzíky nebo vzácné druhy hořců a rododendronů.

Jezero ve Vysokých Taurech.   Vysoké Taury jsou krásné v každém období.   Taury jsou opradvu úžasné.

Výlety do okolí

Nejvýhodnější východisko k pěším a zdravotním túrám do národního parku je Grossglocknerská silnice s odbočkou k Perterzskému ledovci při Franz Josefs Höhe, což je vrchol, který dosahuje výšky 2369 metrů nad mořem. Na této pěší túře nádhernou a panenskou přírodou můžete pozorovat divoké kamzíky nebo kozorožce.

Na horách se pasou ovce, kozy i další zvířata.    Oáza klidu v rozbouřené moderní době.

Velkým magnetem národního parku Vysoké Taury jsou soustavy přehradních jezer, které se nacházejí v horní části údolí Kapruner Tal. V letních měsících vás k těmto místům zaveze autobus, takže se nemusíte trmácet po svých. Z přehradních jezer stojí za pozornost například jezero Speicher Mooserboden, což je úchvatné a obrovské přehradní jezero s křišťálově čistou vodou. Dalším zajímavým jezerem je jezero Grosser Wiesbachhorn, které má pro změnu lahvově zelenou vodu.

Panorama pohoří Vysoké Taury.

Nejbližší města a vesnice

Centrem národního parku Vysoké Taury je obec Kaprun, což je zároveň důležité a významné středisko zimních sportů a turistiky. V obci, která má přes 2900 obyvatel, je také k vidění několik historických památek. Kromě krásných a pitoreskních selských usedlostí stojí za pozornost zejména gotický katolický farní kostel a zámek z 15. století.

Divoká horská výska.    Cesta v pohoří Vysoké Taury.

Zajímavou stavbou Kaprunu je moderní kaple svaté Barbory, která byla postavena v roce 1956. Jedná se o kapli, která byla postavena na památku 150 dělníků, kteří tragicky zahynuli při stavbě blízkých vodních děl. V obci se také nachází moderní lázeňský komplex Tauren Spa, který byl slavnostně otevřen v roce 2010.

Další významnou obcí zdejšího národního parku je vesnice Jochberg, která se může pochlubit krásným kostelem, ve kterém uvidíte cenné fresky z 18. století.

Fotogalerie pohoří Vysoké Taury

Přehrada v pohoří Vysoké Taury.   Nádherné panorama hor.   Drsné Vysoké Taury.

Hřebeny ostrých vrcholků.    Vrcholky Vysokých Taur lákají ke zdolání.

Zasněžené pláně Vysokých Taur.   Národní park Vysoké Taury   Štíty hor v leteckém pohledu.

Vrcholky Vysokých Taur.

Duben

Hora Guffert (2 194 m. n. m.)

Guffert je hora vysoká 2 194 metrů nad mořem. Tyčí se v centru severního Tyrolska pouhých pět kilometrů vzdušnou čarou od Bavorska. Guffert je opravdu masivní a z dálky viditelná hora, která se majestátně tyčí z vápencového masivu Rofan. Vrchol je vlastně dvojvrcholem a jmenuje se Guffertstein.

Vrchol majestátné hory Guffert    Vlastně se jedná o dvojvrochol jménem Guffertstein.

Nejbližší obcí je malá vesnice Steinberg am Rofan, která také slouží jako výchozí bod pro výstup. Guffert je mezi turisty velmi populární hora, protože se dá snadno zdolat během jediného dne. Z vesnice činí výškové převýšení kolem 1 200 metrů. Výstup na horu trvá kolem 3 – 4 hodin a je vhodný i pro běžné turisty. Nejnebezpečnější a nejstrmější úseky jsou zajištěny kovovými shody, zábradlími a lany.

Výstup je vhodný i pro běžné turisty.    Hřebenová tůra ve výšce téměř  194 metrů nad mořem.

Z vrcholu je nádherný výhled na bavorské Alpy a na pohoří Rofangebirge, Wettersteingebirge a Karwendel. Rovněž je možné pozorovat východní část centrálních Alp, kterým dominují Stubaiské Alpami, Vysoké Taury a pohoří Kaiser na východě.

Panorama na vrcholu hory je opravdu úžasné.

Červenec

Jezero Plansee

Plansee je jezero v blízkosti společenství Breitenwang a Heiterwang v okrese Reutte na severozápadě Tyrolska. Německá hranice se odtud nachází pouhých 5 kilometrů na sever. Jezero je dlouhé 5,7 kilometrů, ale je poměrně úzké a to většinou jenom kolem 300 metrů. Na západě je pak jezero Plansee spojeno asi 400 metrů dlouhým kanálem s menším jezerem Heiterwanger See.

  

Plansee se nachází v nadmořské výšce 976 metrů nad mořem. Plocha jezera je 2.87 km² a je zde uloženo 7,1 milionů m³ vody. Největší hloubka je 78 metrů. V jezeře je kvůli nadmořské výšce málo živin a díky tomu je voda čistá a průzračná s viditelností až do hloubky 15 metrů.

(Pokračování textu…)

Únor

Roklina Wolfsklamm

Údolí Wolfsklamm

Roklina nebo také údolí Wolfsklamm je místo, kde si můžete dopřát procházku nádhernou přírodou. Jedná se o údolí, kterým protéká divoká říčka, která si dere cestu skrz dolomit a další horniny. Zdejší pohoří Karwendel je ostatně součástí Severních vápencových Alp. V roklině vede turistická stezka, která vás povede po různých mostech, tunelech, schodek a lávkách. Trasa začíná v obci Stans, která se nachází bezprostředně vedle města Schwaz v Dolním údolí Innu (cca 30 východně od Innsbrucku).

Stezka vás povede směrem na sever cca 3 kilometry nahoru. Některá místa jsou skutečně zajímavá. Budete prolézat po úzkých průrvách nebo si naopak pohodlně kráčet po chodníčku připevněném na kolmé skladní stěně. Na konci stezky vás pak čeká benediktinský klášter Georgenberg-Fiecht založený už v roce 1138. A velmi zajímavá pro vás může být i zpáteční cesta, krytý dřevěný most vás zavede pro změnu nad roklinu Wolfsklamm. Tady se můžete po horských loukách zase vydat na voňavou procházku zpět.

(Pokračování textu…)

Únor

Jezero Achensee

Achensee je jezero na severu Jenbachu v Tyrolsku. S délkou 9.4 kilometr a šířkou 1 kilometr je největší v této spolkové zemi. Jezero leží v údolí tím je také určen jeho podlouhlý tvar, geomorfologicky patří západ jezera do pohoří Karwendel a jih zase do Brandenbergských Alp. Plocha jezera je 6.8 km², objem vody je 0.481 km³ a největší hloubka jezera je 133 metrů. Jezero leží v nadmořské výšce 929 metrů.

  

Jezero má kvalitní vodu, která je velmi blízko vodě pitné.  Za dobrých světelných podmínek je vidět do hloubky větší než 10 metrů. Achensee má charakter vysokohorského jezera, je proto celkem chladné a jen opravdu vyjmečně se v létě zahřeje nad 20 ° C. Ve zdejších vodách se tak moc lidí nekoupe, nadruhou stranu jsou zde výborné podmínky pro surfování.

U jezera se nachází pět obcí. Jsou Scholastika, Achenkirch, Pertisau, Häusern a Buchau. Všechny obce jsou poměrně malé.

(Pokračování textu…)

Únor

Řeka Inn

Inn (latinsky Oenus, rétorománsky En) je nejdůležitější a největší řeka v Tyrolsku a také jednou z nejdůležitějších řek v celém Rakousku. Inn pramení ve Švýcarsku (kanton Graubünden), pokračuje právě přes Tyroly a následně dál do Německa (Bavorsko), kde ústí po pravé straně do Dunaje. Řeka je dlouhá 517 km a  její povodí zabírá úctyhodnou rozlohu 26.100 km². Jen pro srovnání Vltava je dlouhá 430 km a plochu rozvodí má 28.090 km².

  

Kdyby vás přesněji zajímal průběh toku, tak pramen je ve východním Švýcarsku v pohoří Platta pod Pass Lunghin (trojmoří). Na horním toku protéká údolím Engadin a dále pak údolím Innu, pojmenovaným po samotné řece. Dále Inn opouští Tyrolsko a teče v hluboké dolině pod Rosenheimem skrz Bavorskou planinu. Před ústím do Dunaje protéká výběžkem Bavorského lesa.

(Pokračování textu…)