Archiv | Města RSS kanál pro tuto sekci
Duben

Město Reutte

Obec Reutte najdete na mapě Rakouska v jeho severozápadní části. Jedná se o tyrolskou obec, která je situovaná v nadmořské výšce 853 metrů. V současné době má obec Reutte zhruba 5 900 obyvatel. Tyrolská obec Reutte je krásná obec, která žije v zimě i v létě především turistickým ruchem.

Město Reutte v Tyrolsku.    Krásné centrum města Reutte.

Malé představení obce

I když je obec Reutte malý městys, má rozhodně co nabídnout. V obci najdete jedno městské muzeum, jedno zážitkové muzeum a několik historických budov, které stojí za návštěvu. V minulosti byla obec Reutte významným obchodním střediskem, protože obec obchodovala ze solí. Vedla zde důležitá obchodní solní stezka, která propojovala Reutte s Hallem v údolí Innu a bohatým Bavorskem. Obec Reutte má ve svém erbu tři zelené statné jehličnaté stromy, které se vyjímají na červeno bílém pozadí. Celá obec se táhne kolem jedné dlouhé ulice, která vede od části Untermarkt na severu obce až po část Obermarkt na jihu. Samotné obci se v Rakousku říká: „Brána do Tyrolska“. Význam jména Reutte však v němčině není „brána“, nýbrž „paseka“.

Opravdu stojí za vidění.    Kostel a Reutte v zimě.

Památky obce

Pokud do obce Reutte přijedete na dovolenou, nebudete se zde nudit. Čeká vás tady například městské museum, které se jmenuje „Grünes Haus“. V tomto muzeu je zajímavá expozice historických zbraní a dobového dřevěného nábytku. Hlavním hřebem expozice jsou však „meditační rakve“, které jsou čtyřicet centimetrů vysoké. Tyto neobvyklé rakve byly velice populární v 17. a 18. století. Jedna část sálu je rovněž věnovaná Peteru Singerovi, což byl místní génius, který zde žil v 19. století. Peter Singer například vynalezl Pansymphonikon, což je klavír, který má dvě klaviatury. Tento neobvyklý klavír vydává velmi zvláštní zvuky. V muzeu se však nenachází žádný jeho exemplář. Za pozornost stojí ještě krásně zdobená světle zelená fasáda. Na fasádě muzea najdeme zejména náboženské motivy. Vstupné do muzea činí pro dospělého návštěvníka 3 euro, snížené pak 2 euro.

Panorama s kapličkou nad Reutte.

V obci funguje ještě jedno nové muzeum, které se jmenuje „Ve stopách rytíře“. Jedná se o moderní muzeum, které vám interaktivním způsobem dá nahlédnout do středověku. V muzeu je celkem 15 sálů, kterými vás provede průvodce, který je oděn do rytířské výzbroje. Muzeum je otevřené každý den od desáté do sedmnácté hodiny.

Dále můžete v obci Reutte navštívit historický františkánský klášter nebo budovu historického okresního soudu, která je v centru města.

Sportovní vyžití

Do Reutte se jezdí především kvůli sportu a turistice. Okolí Reutte je ideálním místem pro všechny milovníky nezkažené přírody a sportovní fajnšmekry. Reutte má skvělé podmínky pro sjezdové a klasické lyžování. Zdejší hlavní lyžařské středisko se jmenuje Hahnenkamm a patří mezi nejlepší lyžařská střediska v Evropě.

Okolní příroda je nádherná.    Pohled z výšky na město Reutte.

Jídlo a pití

Pokud vám při lyžování nebo turistice vyhládne, je dobré zajít si na nějakou místní tyrolskou specialitu. Největší výběr tyrolských specialit najdete v restauraci Gasthof zum Mohren. Restauraci Gasthof zum Mohren najdete v centru města na ulici Untermarkt 26. Další vyhlášenou místní restaurací je Goldener Hirsch, která se specializuje zejména na řízky a steaky. Na skvělé místní pivo pak můžete zajít do hospody Bräu Haus, což je docela prostorná hospoda, která se nachází asi třicet metrů od hlavní silnice.

Duben

Město Landeck

Landeck je sympatické malé rakouské město, které se nachází v západní části Rakouska, konkrétně 76 kilometrů směrem na západ od Innsbrucku. V současné době má Landeck něco málo přes 7700 obyvatel.

Panorama města Landeck.    Kostel v Landecku.

Historie města

Historie Landecku sahá až do 13.století. Poprvé je v písemných kronikách uváděn rok 1254. Dlouho dobu šlo o tři malé osady Angedair, Perfuchs a Perjen, které byly spojeny do jednoho města teprve v roce 1923. V té době dostalo město název Landeck a bylo povýšeno na město. Landeck se nachází v rakouské spolkové zemi Tyrolsko a je obklopeno nádhernou přírodou vysokých hor.

Landeck a jeho krásné záběry.    Pohled na historické jádro obce.

Současná podoba Landecku

Současnost Landecku je úzce spjata se zimní a letní turistikou. V okolí okresního města je velké množství lyžařských areálů, které jsou vybavené na špičkové úrovni. Velký počet sjezdovek je například v okolí hory Krahberg, která je vysoká 2 225 metrů nad mořem. Z Landecku vede na vrchol Krahbergu lanová dráha. V zimě zde můžete lyžovat, v létě pak chodit po horách nebo jezdit na kole. Blízko Landecku se nacházejí lyžarské areály Venet a Serfaus Fiss Ladis.

Pohled z hradu na část města Landeck.    Hrad se nachází v bezprostřední blízkosti města.

Pamětihodnosti města

Město Landeck má několik historických památek, které si můžete ve volném čase v klidu prohlédnout. Za pozornost stojí zejména katolický kostel z roku 1270, který byl postaven jako románská bazilika. Kostel byl v 15. století přestavěn do gotické podoby, která se zachovala až do dnešních dnů. Z tohoto hlediska se jedná o nejvýznamnější pozdně gotickou stavbu na území Tyrolska. Kostel je veřejnosti přístupný, takže kdokoli může nahlédnout dovnitř. Interiér kostela stojí za prohlídku, cenný je především nádherný gotický oltář z roku 1520. V kostele je rovněž interesantní náhrobek Oswalda ze Schrofensteinu, který pochází z 15. století.

Další pěknou pamětihodností Landecku je středověký hrad, který měl v minulosti obranný charakter. Později byl hrad rozšířen, ovšem v 18. století byl velmi vážně poškozen. Generální opravy se hrad dočkal až v roce 1949. I když byl hrad vážně poškozen, vevnitř hradu se dochoval překrásný gotický sál s žebrovou klenbou. V areálu hradu je zřízené místní muzeum. Vstupné do muzea stojí pro dospělého návštěvníka 7,50 euro. V muzeu je k vidění zajímavá expozice, která mapuje běžný život v Landecku v minulosti. Muzeum je otevřené od 11. dubna do 26. října a to denně od 10 do 17 hodiny.

Neméně zajímavou památkou je mramorový malý kostel, který najdete v městské čtvrti Perfuchs. Kostelík pochází ze 17. století a je pozoruhodný tím, že má tři stejné oltáře ze stejného období.

Obyčejné uličky v Landecku.    Centrum obce má poklidnou atmosféru.

Zajímavosti v okolí

V letních měsících se v okolí Landecku můžete oddávat pěší turistice. Okolí Landecku je ideálním místem pro náročné i méně náročné turisty. Vysokohorští turisté a alpinisté mohou například vystoupit na horu Piz Buin, která měří 3 312 metrů. Třicet kilometrů jihozápadním směrem od Landecku se pak nachází skvělé středisko zimních sportů Ischgl, kde je rovněž perfektní zázemí pro vysokohorskou turistiku. Nedaleko Landecku je rovněž vysokohorská silnice Silvretta Hochalpenstrasse, která byla postavena v padesátých letech minulého století.

Najdou se ale i moderní domy.    Pohled od údolí.

Březen

Innsbruck – hlavní město Tyrolska

Innsbruck je hlavním městem rakouské spolkové země Tyrolsko a v současné době má něco přes 118 000 obyvatel.

Historie města

Osídlení Innsbrucku je velmi staré, podle archeologických vykopávek se má za to, že zde byla osada již před 3000 lety před Kristem. Ve 4. století před Kristem zde založili tábor staří Římané a pojmenovali ho Veldiden.

Centrum Innsbrucku    Střechy domů Innsbrucku

Založení města Innsbruck však přišlo až ve 12. století. Město založili hrabata z Andechsu. Od 15. století byl pak Innsbruck sídlem habsburských hrabat, takže v té době se v Innsbrucku začíná hodně stavět. Od konce 15. století sídli v Innsbrucku dokonce císař Maxmilián I. Habsburský. V době pobytu císaře ve města vzniká například významný dvorský kostel Hofkirche, který je dodnes jednou z nejvýznamnějších pamětihodností Innsbrucku.
(Pokračování textu…)

Únor

Silz v údolí Innu

Silz parisch kostel

Silz je menší městečko s 2.555 stálých obyvatel (k 1.1.2012) v okrese Imst. Význam tohoto malého městečka zvyšuje to, že zde sídlí okresní soud. PSČ obce je 6424. Co se týká polohy města, tak Silz se nachází v horní části údolí řeky Inn mezi městy Telfs a Imst. Obec je součástí rekreační oblasti Silz Kühtai, která se nachází v Stubaierských Alpách. Turistika zde hraje důležitou roli nejenom v zimě, ale i v létě. Populární je především rafting na Innu a také horolezectví. Právě horolezci zde mají ideální podmínky. Můžou se vydat na masiv Grünberg, jehož kamenné stěny se strmě zvedají kousek na sever od města.

Údolí Innu je důležitým dopravním koridorem. Prochází zde důležitá dálnice A12. Dálnice je namačkaná na úzkém severním břehu řeky Inn, takže zde neruší poklidnou atmosféru. Druhou důležitou dopravní tepnou je železnice Arlbergbahn. Jedná se o jednu z nejdůležitějších železničních tratích v Rakousku a jezdí zde většinou moderní a rychlé dálkové vlaky.

Okolí obce je poměrně silně zemědělsky využíváno a pěstují se zde hlavně brambory. Nedaleko se také nachází vodní elektrárna Sellrain-Silz (elektrárny Silz, Kühtai), která je považována za jednu z nejúčinnějších elektráren svého druhu v Evropě.

(Pokračování textu…)

Leden

Gries am Brenner

Gries am Brenner je větší vesnice v okrese Innsbruck na jihu spolkové země Tyrolsko. Nachází se v nadmořské výšce 1166 metrů. Trvale zde žije 1255 obyvatel (k 1.lednu 2011). Obec se nachází pouhých 5 kilometrů od hranic s Itálií. Jak už také napovídá název vesnice, tak je také situována na dně průsmyku Brenner.

  

Toto údolí je odpradávna důležitou dopravní tepnou. Silnice tudy vedla už za časů Římské říše, tedy více než dva tisíce let na zpět. Brennerský průsmyk (Brennerpass) je jedním z mála, kterým se dají Alpy relativně pohodlně překonat. Nejvyšší bod průsmyku se pak nachází v nadmořské výšce 1374 m n. m. Cesta přes hory byla vždy poměrně náročná a tak zde už roku 1772 postavili kvalitní zpevněnou silnici. S rozvojem techniky přišla i železnice a to už roku 1867. Zatím poslední milník přišel roku 1974, kdy zde byla postavena dálnice Innsbruck – Bolzano.

(Pokračování textu…)

Leden

Scharnitz

Scharnitz je menší obec s 1291 obyvateli (k 1. lednu 2011) v okrese Innsbruck na severu spolkové země Tyrolsko. Tato větší vesnička se nachází v bezprostřední blízkosti hranice Rakouska a Německa. Na druhé straně hraniční čáry už je Bavorsko a křižovatka Seefeld a oblíbené středisko zimních sportů Garmisch-Partenkirchen. Nadmořská výška Scharnitzu je 964 metrů nad mořem.

Obec leží na místě, kde se spojují dvě údolí, a to široké  Hinterau Gleirschtal společně s úzkým údolím řeky Isar. Řeka protéká přímo skrz střed Scharnitzu a rozděluje ho tak na dvě zhruba stejně velké části.

  

(Pokračování textu…)

Červenec

Kufstein

Kufstein je větší okresní město na severovýchodě spolkové země Tyrolsko, v bezprostřední blízkosti německé hranice. Městem protéká řeka Inn a nachází se v císařském údolí (Kaisertal). Trvale zde žije 17 388 obyvatel (k 1. lednu 2011), což z Kufsteinu činí po Innsbrucku druhé největším město severního Tyrolska. Nadmořská výška města 499 metrů. Díky množství památek a nádherné přírodě si Kufstein vysloužil přezdívku „Perla Tyrolska“.

  

Když se podíváme do historie, tak archeologické nálezy v nedaleké jeskyni Tischofer svědčí o osídlení zdejší oblasti lidmi už před 30.000 lety. Na přelomu letopočtu zde byli Římané a po nich Bavoři, kteří měli vliv na Kufstein po celý středověk.

První písemná zmínka o samotném Kufsteinu pochází z roku 1205, městská práva pak získal roku 1393. Do roku 1504 patřilo město s pevností k Bavorsku.

(Pokračování textu…)

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat