Úno 20

Jezero Achensee

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Příroda

Achensee je jezero na severu Jenbachu v Tyrolsku. S délkou 9.4 kilometr a šířkou 1 kilometr je největší v této spolkové zemi. Jezero leží v údolí tím je také určen jeho podlouhlý tvar, geomorfologicky patří západ jezera do pohoří Karwendel a jih zase do Brandenbergských Alp. Plocha jezera je 6.8 km², objem vody je 0.481 km³ a největší hloubka jezera je 133 metrů. Jezero leží v nadmořské výšce 929 metrů.

  

Jezero má kvalitní vodu, která je velmi blízko vodě pitné.  Za dobrých světelných podmínek je vidět do hloubky větší než 10 metrů. Achensee má charakter vysokohorského jezera, je proto celkem chladné a jen opravdu vyjmečně se v létě zahřeje nad 20 ° C. Ve zdejších vodách se tak moc lidí nekoupe, nadruhou stranu jsou zde výborné podmínky pro surfování.

U jezera se nachází pět obcí. Jsou Scholastika, Achenkirch, Pertisau, Häusern a Buchau. Všechny obce jsou poměrně malé.

  

  

I přesto je Achensee oblíbeným centrem turistického ruchu. Jezero je skutečně velmi krásné a fotogenické, což můžete také posoudit z fotek u tohoto článku. Rozvoj cestovní ruchu zde přitom nastal už v roce 1859, kdy byla dokončena železnice Unterinntalbahn. Velkou oblibu si zde získaly především vyjížďky na parníku. V roce 1887 zde byl zakoupený první a to St. Josef. Hned o dva roky později pak přibyl další parník a to St. Benedikt. Dokonce se uvádí, že hned v následujícím roce obě lodě s kapacitou 320 míst převezli 30.000 cestujících.

  

Další loď Stella Maris byla spuštěna na vodu v roce 1911. Ta byla vybavena moderním deiselovým motorem který byl velmi tichý. Uvádí se, že podobné motory používaly německé ponorky za první světové války. Rok 1919 byl významný tím, že jezero a rekreační oblast koupilo město Innsbruck. I loď Stella Maris tedy byla přejmenována na Stadt Innsbruck. Uvádí se, že v roce 1927 už bylo přepraveno více než 100.000 osob. Lodě se pak ještě několikrát prostřídali, až konečně dnes po vlnách Achensee jezdí MS Tirol (1994) a MS Innsbruck Stadt (2007).

Silnice vede pouze kolem východních břehu jezera. Jinak určitě neváhejte a na Achensee se vydejte, protože se jedná o opravdu čarokrásné jezero.

Nádherné panorama průzračných vod Achensee

Panorama Achensee a majestátných hor, které ho obklopují.

Tags:

Napiš komentář