O webu

Vítejte na cestovatelském webu Tyroly.cz.

Právě jste se ocitli na stránkách, které si kladou za cíl poskytnout vám co největší množství informací o Tyrolech nebo také o rakouské spolkové zemi Tyrolsko. Jedná se o úžasnou zemi, která celá leží v centrální Alpské oblasti sevřená strmými vrcholy hor a dlouhými horskými pásmy. Právě zde se nachází nejvyšší rakouské hory, světoznámá zimní střediska s nejdelšími a nejlepšími sjezdovkami. A nad tím vším bdí majestátný Grossglockner s nadmořskou výškou 3797 m n.m.

Zdejší oblast je také typická nádhernou horskou přírodou s doslova dech-beroucími panoramaty krajiny. Život se zde odpradávna soustřeďoval hlavně do údolí a tak se na svazích horských masivů zachovaly unikátní endemické druhy rostlin a květena.

Bohaté je ale i kulturní a historické dědictví zdejší oblasti. Zejména údolí řeky Inn, na které leží i hlavní město oblasti Innsbruck, bylo už od starověku hustě osídleno a zároveň sloužilo jako důležitá obchodní cestou. Žili zde Ilyrové a Keltové, později přišli Římané, byly zde Bavoři i původní rétorománské obyvatelstvo. Status důležitosti si ostatně Tyroly udržely dodnes. V údolí Innu vede důležitá dálnice A13, která míří dálnicí A12 vedoucí ve známém Brennenském dál do Itálie.

Tyrolsko má také jednu zvláštnost a to, že má prakticky dva oddělené díly a to větší Západní Tyrolsko a menší Východní Tyrolsko, které separováno spolkovou zemí Salzbursko. Důvod proč tomu tak je, je třeba hledat v historii. Dříve totiž bylo Tyrolsko mnohem větší. Po první světové válce si ale velkou část Jižního Tyrolska odloupla Itálie, která si z něj vytvořila autonomní provincii Bolzano. A to přesto, že většina obyvatel zde byla německé národnosti a přála si znovu připojit k Rakousku.

Tyroly jsou zkrátka velmi zajímavý kousek země, který nemáme mi Češi vůbec daleko. Tak proč nepoznat tento bohatý kraj a jeho nádhernou přírodou, kvalitní sjezdovky a zajímavou historii. Snad vám k tomu napomůžou i tyto stránky!

Příjemné čtení vám přeje

admin Vláďa Šubr