Čvc 10

St. Johann in Tirol

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

St. Johann in Tirol (Svatý Johann v Tyrolsku) je městys v Tyrolsku ležící na řece Kitzbühler Ach v údolí Leukental táhnoucím se od jihu na sever. Nadmořská výška je 660 metrů, nejbližší horské vrcholy jsou Kitzbühler Horn 1996 m.n.m a Maukspitze s 2231 m.n.m. Městečko se nachází v okrese Kitzbühel na východě Tyrolska. K 1. lednu 2011 zde žilo 8 766 obyvatel. Zajímavostí je, že v regionální řeči ductus je potřeba při vyslovení jména obce zvýraznit poslední slabiku – St Jo’hann.

  

Když se podíváme do historie, tak je skoro až neuvěřitelné, že v této horské krajině již ve 4. století př.nl žil keltský kmen Ambisontier. V roce 15 př. nl obsadili východní Alpy Římani a Leukental zařadili do své nové provincie Noricum. Po pádu Západořímské říše v roce 476 obsadil region sousední germánský kmen Bavorů.

  

Kolem roku tisíc zde působil významný rod Liuchinger, který žil na hradě Leukenstein, po kterém je ostatně pojmenováno celé údolí. Po vymření Liuchingerů roku 1170 přešel zdejší kraj v majetek mocného bavorského rodu Falkenstein, kteří však také zdejší panství nevlastnili moc dlouho (cca 70 let).

Roku 1540 zde byly otevřeny doly na těžbu mědi a stříbra, které byly funkční až do 18. století a přinesly městu prosperitu. Později v roce 1875 sem byla vybudována železnice, která přinesla rozvoj úplně nového odvětví – cestovního ruchu. Hlavní dopravní tepna dneška dálnice A12 vede ale mimo obec asi 25 kilometru na západ.

  

A jak vypadá St. Johann in Tirol dnes? Jedná se o krásné Tyrolské městečko. Střed města je poměrně kompaktní sevřený do trojúhelníku, tvořený ze dvou stran řekami a z třetí železniční tratí a nádražím. Historické se skládá z krásně barevných tyrolských domů a zdobených malbami. Samozřejmě nechybí ani typický kostelík ve středu obec. Domy v centru města jsou na sebe namačkány v poměrně nepravidelných ulicích. Kolem dokola od tohoto historického jádra se nachází roztroušené obyčejné domy případně obchody, sklady nebo menší průmyslové podniky. Směrem na západ od města se také nachází velké a dobře vybavené koupaliště (nebo spíše aquapark).

Zdejší oblast se může pochlubit 520.000 přenocování ročně a patří mezi turisty mezi jedny z nejoblíbenějších v Rakousku. Do lanovky je možné nasednout přímo ve městě hned za vlakovým nádražím!

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách městečka www.st.johann.net.

  

Tags:

Napiš komentář