Led 31

Scharnitz

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Scharnitz je menší obec s 1291 obyvateli (k 1. lednu 2011) v okrese Innsbruck na severu spolkové země Tyrolsko. Tato větší vesnička se nachází v bezprostřední blízkosti hranice Rakouska a Německa. Na druhé straně hraniční čáry už je Bavorsko a křižovatka Seefeld a oblíbené středisko zimních sportů Garmisch-Partenkirchen. Nadmořská výška Scharnitzu je 964 metrů nad mořem.

Obec leží na místě, kde se spojují dvě údolí, a to široké  Hinterau Gleirschtal společně s úzkým údolím řeky Isar. Řeka protéká přímo skrz střed Scharnitzu a rozděluje ho tak na dvě zhruba stejně velké části.

  

Scharnitz je malebná horská vesnice. Centrum městě se rozkládá hlavně podél hlavní silnice Innsbruckerstraße, u které leží také zdejší krásný kostelík. Mají zde také krásné vlakové nádraží. U malého náměstíčka se nachází pár obchůdků a také oblíbené a typické restaurace neboli Gasthofy. Jinak je Scharnitz celkem obyčejná obec. Okolo se nachází spousta lesů a samozřejmě i strmých svahů hor. Sjezdovka je přímo v obci, ale opravdu jen malá. Větší lyžařský areál Seefeld/Rosshütte s 20 kilometry sjezdovek je však téměř na dohled.

  

Vesnice má poměrně dlouhou historii. Už ve středověku tudy vedla významná cesta a zdejší údolí tak bylo vstupní branou do Tyrolska. A nejenom to, procházela tudy také důležitá obchodní stezka spojující italské Benátky a německý Augsburg. Nejvýznamnější zdejší památkou jsou zbytky obrané tvrze Porta Claudia. Ta byla postavena během třicetileté války v roce 1633. Dodnes se z ní zachovaly hlavně obvodové stěny.

Více o obci i okolí se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.scharnitz.tirol.gv.at (německy).

  

1 Odpověď na “Scharnitz”

  1. Napsal jarek:

    Chtěl bych ta mista jednou projit.

    Datum Září v 7:29 pm #

Napiš komentář