Úno 20

Průmyslový Jenbach

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Město Jenbach patří s 6.867 obyvateli (k 1.1.2011) spíše k těm větším. Nachází se v okrese Schwaz v centrálním Tyrolsku blíže k hranicím Salzburska. Jenbach také leží v dolní části údolí Innu, 36 km východně od Innsbrucku. Z významných pohoří jsou nejblíže Karwendelgebirges a Rofangebirge. Malý kousek, tedy pouhých 5 kilometrů na sever, se také nachází poměrně rozlehlé jezero Achensee (o tomto horské jezeře si ostatně můžete přečíst víc v tomto článku).

Turistické jméno zdejšího regionu je Silberregion Karwendel. Jméno obce je odvezeno ze sousloví „Um den Bach“, což by se dalo přeložit jako „u potoka“. Městem skutečně protéká menší potok, který v zápětí ústí do Innu. Nejbližší sousední vseničky jsou: Buch bei Jenbach, Eben am Achensee, Stans a Wiesing. V okolí je samozřejmš ještě spousta dalších osad třeba jen o pár staveních, tak je to ale ostatně v celých Alpách.

  

Nyní ale pojďme trochu naťuknout historii. Počátky osídlení zdejší oblasti sahají už do Doby Bronzové. První písemné zmínky o obci se datují do roku 1269, tehdy se o obci mluvilo ještě jako o „Ymbachu“. V roce 1410 zde byly postaveny tavící pece, ve kterých se zpracovávaly kovy vytěžené v blízkém okolí, jednalo se například o železo, měď nebo stříbro. Díky tomu se zde začal koncertovat průmysl, který ovlivnil celý další rozvoj obce. Za druhé světové války se zde dokonce vyráběly motory pro letadla a součásti raket V2. Není se tak čemu divit, že se spojenci rozhodli Jenbach obsadit a během operace Clarion schodili na město 31 tun bomb. V dnešním Jenbachu se sice také udržely průmyslové a strojírenské firmy, naštěstí už se specializují na mnohem mírumilovnější výrobu. Například GE Jenbacher AG vyrábí plynové motory.

  

Co se týká podoby města, tak není nějak extra zajímavé. Historický střed je velmi malý, za zmínku stojí snad jen hlavní kostel St.Wolfgang Dekanatskirche. Jinak velkou část města tvoří rezidenční zástavba. Průmyslové areály se nacházejí na jihu města, blízko řeky Inn, od které ji odděluje jenom dálnice A12.

Napiš komentář