Úno 13

Okresní město Imst

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Imst je okresní město v Tyrolsku s 9.491 stálými obyvatel (k 1.1.2011). Jedná se o krásné horské městečko, které leží cca 3 kilometry na sever od řeky Inn a zhruba stejnou vzdálenost ho dělí i od dálnice A12. Kolem dálnice je také průmyslová zóna, která slouží jako ekonomické zázemí pro město. Město je pak situováno v Lechtalerských Alpách a nejbližší – nejvyšší horou je 2.774 metrů vysoký Muttekopf. Samotný Imst leží v nadmořské výšce 828 m nad mořem.

  

Město je hodně roztříštěné a roztažené. Ulice se klikatí jedna přes druhou a docela obtížně se určuje, kde vlastně je ten střed města. Náměstíčka jsou malé a v centru města se nachází spousta malebných a opravených domů namačkaných na sebe. Domy v centru jsou hodně staré a byly postaveny hlavně v gotice a baroku. Imst je také členem Asociace malých historických měst. Zajímavé jsou i některé domy přímo u skal nebo dokonce z části vytesané do skal.

Přímo uprostřed města na hlavní třídě – ulici Kramergasse pak začíná stezka Rosengartenschlucht Imst. Jedná se o opravdu nádhernou výletní stezku kolem potoka, který je přítokem řeky Inn. Stezka vede skrz skalní tunely, lávky, schody jinak nepřístupnou horskou přírodou. Je zde opravdu krásně, skály nabývají různých roztodivných tvarů, zatímco říčka se místy jen líně teče vpřed, zatímco jinde se dere s vervou dolů skrz mohutné vodopády. Je to opravdu nádherná procházka při které můžete dojít až do vesnice Hoch-Imst, což se dá přeložit jako Horní Imst. Zde se můžete občerstvit, případně se zde dá i zaparkovat, protože uprostřed obce je velké parkoviště. Odtud se dá vyrazit na další výlety, zejména hřebenové túry. Nemusíte se ale bát, že byste se extra nachodili, protože tady začíná dlouhá lanovka.

  

  

Nyní bychom mohli naťuknout něco z historie. První lidé se zde usadili už v době bronzové. První dokument se o Imstu zmiňuje už v roce 763. To se o obci psalo jako o „opido humiste“, což se dá přeložit jako „bublající pramen“ asi právě podle bohatých zdrojů vody, které se zde nacházejí. Roku 1266 získal město z bavorského držení Meinhard II a následně v roce 1282 udělil městu právo trhu.  Další důležitým milníkem byl v roce 1822 velký požár, který se stal katastrofou, která úplně změnila tvář města. Zatím poslední velmi významný milník byl rok 1898, kdy Imst definitivně získal status města se všemi městskými právy.

  

Zajímavostí je, že v Imstu byla postavena první dětská SOS vesnička. Ta zde vyrostla po dvou letech výstavby 15.dubna 1951. Původně sloužila sirotkům po druhé světové válce. Dnes ale tato myšlenka slouží mnoha dalším dětem, které v životě neměli takové štěstí.

Obraťme ale list k na trochu veselejší stranu. V Imstu se pravidelně koná jeden z nejznámějších karnevalů v Alpách. Pozor není to však každý rok, ale stejně jako olympiády v čtyřletých intervalech. Ve městě se také konají velké koncerty, hráli zde například Rolling Stones či Velvet Revolver. Imst je také rodné město mnoho výtvarných umělců, a hostí dva dramatické kroužky.

Imst je také znám jako město fontán a pitítek. Těch je ve městě 35 a z toho je 18 historických.

Více se dozvíte na oficiálních stránkách www.imst.tirol.gv.at.

Tags:

Napiš komentář