Dub 01

Město Landeck

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Landeck je sympatické malé rakouské město, které se nachází v západní části Rakouska, konkrétně 76 kilometrů směrem na západ od Innsbrucku. V současné době má Landeck něco málo přes 7700 obyvatel.

Panorama města Landeck.    Kostel v Landecku.

Historie města

Historie Landecku sahá až do 13.století. Poprvé je v písemných kronikách uváděn rok 1254. Dlouho dobu šlo o tři malé osady Angedair, Perfuchs a Perjen, které byly spojeny do jednoho města teprve v roce 1923. V té době dostalo město název Landeck a bylo povýšeno na město. Landeck se nachází v rakouské spolkové zemi Tyrolsko a je obklopeno nádhernou přírodou vysokých hor.

Landeck a jeho krásné záběry.    Pohled na historické jádro obce.

Současná podoba Landecku

Současnost Landecku je úzce spjata se zimní a letní turistikou. V okolí okresního města je velké množství lyžařských areálů, které jsou vybavené na špičkové úrovni. Velký počet sjezdovek je například v okolí hory Krahberg, která je vysoká 2 225 metrů nad mořem. Z Landecku vede na vrchol Krahbergu lanová dráha. V zimě zde můžete lyžovat, v létě pak chodit po horách nebo jezdit na kole. Blízko Landecku se nacházejí lyžarské areály Venet a Serfaus Fiss Ladis.

Pohled z hradu na část města Landeck.    Hrad se nachází v bezprostřední blízkosti města.

Pamětihodnosti města

Město Landeck má několik historických památek, které si můžete ve volném čase v klidu prohlédnout. Za pozornost stojí zejména katolický kostel z roku 1270, který byl postaven jako románská bazilika. Kostel byl v 15. století přestavěn do gotické podoby, která se zachovala až do dnešních dnů. Z tohoto hlediska se jedná o nejvýznamnější pozdně gotickou stavbu na území Tyrolska. Kostel je veřejnosti přístupný, takže kdokoli může nahlédnout dovnitř. Interiér kostela stojí za prohlídku, cenný je především nádherný gotický oltář z roku 1520. V kostele je rovněž interesantní náhrobek Oswalda ze Schrofensteinu, který pochází z 15. století.

Další pěknou pamětihodností Landecku je středověký hrad, který měl v minulosti obranný charakter. Později byl hrad rozšířen, ovšem v 18. století byl velmi vážně poškozen. Generální opravy se hrad dočkal až v roce 1949. I když byl hrad vážně poškozen, vevnitř hradu se dochoval překrásný gotický sál s žebrovou klenbou. V areálu hradu je zřízené místní muzeum. Vstupné do muzea stojí pro dospělého návštěvníka 7,50 euro. V muzeu je k vidění zajímavá expozice, která mapuje běžný život v Landecku v minulosti. Muzeum je otevřené od 11. dubna do 26. října a to denně od 10 do 17 hodiny.

Neméně zajímavou památkou je mramorový malý kostel, který najdete v městské čtvrti Perfuchs. Kostelík pochází ze 17. století a je pozoruhodný tím, že má tři stejné oltáře ze stejného období.

Obyčejné uličky v Landecku.    Centrum obce má poklidnou atmosféru.

Zajímavosti v okolí

V letních měsících se v okolí Landecku můžete oddávat pěší turistice. Okolí Landecku je ideálním místem pro náročné i méně náročné turisty. Vysokohorští turisté a alpinisté mohou například vystoupit na horu Piz Buin, která měří 3 312 metrů. Třicet kilometrů jihozápadním směrem od Landecku se pak nachází skvělé středisko zimních sportů Ischgl, kde je rovněž perfektní zázemí pro vysokohorskou turistiku. Nedaleko Landecku je rovněž vysokohorská silnice Silvretta Hochalpenstrasse, která byla postavena v padesátých letech minulého století.

Najdou se ale i moderní domy.    Pohled od údolí.

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat