Úno 13

Město Kitzbühel

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Město Kitzbühel asi není potřeba nijak zvlášť představovat. Jedná se o jedno z nejznámějších a největších zimních středisek. Tento článek, ale není o zdejších nádherných sjezdovkách, i když k nim se také dostaneme, ale hlavně o samotném městě. Kitzbühel  se nachází v Tyrolsku na řece Kitzbühler Ache. Nadmořská výška města je 762 metrů. Samotné město se samozřejmě nachází v údolí a to mezi horskými vrcholy Hahnenkamm (1712 m) a Kitzbüheler Horn (1996 m).

Kitzbühel má 8207 stálých obyvatel (k 1.lednu 2011) a je také administrativním centrem stejnojmenného okresu. Hlavní provinční město Innsbruck odtud leží asi 100 km na východ.

Zdejší oblast byla lidmi osídlena již v době bronzové (1100 – 800 př.nl). Jednalo se především o kmen Illyrů, který zde těžil měděnou rudu. Na přelomu letopočtu za vlády císaře Augusta byla  zdejší oblast připojena k Římské říši a stala se provincií Noricum. Po zániku západořímské říše se zde kolem roku 800 usadil germánský kmen Bavorů, a začal mýtit zdejší lesy. První zmínky o zdejším městu pak sahají do 12. století. V té době se v dokumentech kláštera v Chiemsee o městu hovořilo jako o „Chizbuhel“. Což se dá volně z bavorštiny přeložit jako „klan na kopcích“. Není se tak čemu divit, že se v roce 1255 město stalo součástí státu Horního Bavorska. Tato doba znamenalo pro město velký rozkvět a vévoda Ludvík II. Bavorský udělil obci městská práva 6. června 1271. Město získalo mohutné hradby a stalo se centrem obchodu.

  

V roce 1342 se pak zásluhou sňatku Markéta Pyskatá za bavorského vévodu Ludvíka V., stal Kitzbühel opět součástí Tyrolska. To však nebyl konec historických tahanic. Roku 1369 bylo město opět navráceno Bavorsku, aby se později v roce 1504 znovu stalo součástí Tyrolska. Pak už naštěstí město svého majitele neměnilo a k 1. květnu 1840 administrativně přešlo pod rakouskou správu. V roce 1875 zde také byla postavena první železniční trať mezi Salzburgem a Tyrolskem. Ta také napomohla k rozvoji turismu, který se zde v průběhu 20. století stal naprosto dominantním prvkem rozvoje.

Dnes je Kitzbuhel jedním z nejznámějších rakouských turistických a sportovních středisek. Ve městě a přilehlých obcích se nachází 516 ubytovacích zařízení (z toho 6 pětihvězdičkových hotelů) s celkovou kapacitou 9200 lůžek. Na svazích hory Hahnenkamm se každoročně pořádají závody světového poháru v alpském lyžování. Na jihovýchodě města se nachází golfová hřiště (dvě osmnáctijamková a dvě devítijamková) na kterých se pravidelně konají významné turnaje jako například ATP Generali Open. Na zdejších antukových dvorcích se také koná významný tenisový turnaj Interwetten Austrian Open Kitzbühel.

  

Pokud by vás zajímalo také jak Kitzbuhel vypadá, tak se jedná o poměrně kompaktní obci. Většina města se nachází na levém břehu řeky Kitzbühler Ache. Centrum se nachází hlavně kolem ulice Vorderstadt, kde narazíte také na typické Alpské domy, které jsou krásně barevné a upravené. Velká část města má tento typický přívětivý ráz s malými domy. Směrem dál od centra se nacházejí se ale i větší hotelové komplexy. Náměstíčka jsou zde skutečně malá a život se koncentruje především kolem hlavních ulic.

Jak už to v Alpách bývá, tak administrativně k městu patří další okolní mini obce. A že jich není málo můžete sami posoudit z tohoto seznamu, jedná se o vesničky i malé osady o pár domech: Am Horn, Aschbachbichl, Badhaussiedlung, Bichlach, Ecking, Felseneck, Griesenau, Griesenauweg, Gundhabing, Hagstein, Hausstatt, Henntal, Jodlfeld, Kaps, Mühlau, Obernau, Schattberg, Seereith, Siedlung Frieden, Am Sonnberg, Sonnenhoffeld, Staudach, Stockerdörfl, Zephirau.

  

Co se týká dopravy, tak městem prochází silnice B161, spojující St. Johann in Tirol s městem Mittersill, protíná ji B170 do Wörglu. Kitzbuhelem prochází také zmíněná železnice.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.kitzbuehel.eu.

Památky které byste si neměli nechat ujít

  • Kostel svaté Kateřiny – Postavený v letech 1360-1365, jedná se o vysoký gotický kostel se zajímavým oltářem. Kostel se nachází v centru města a má vysokou věž.  Zvoní se zde dvakrát denně a to v 11:00 a 17:00 hodin.
  • Evangelický kostel v Kitzbühelu – Postavený v roce 1962 Clemensem Holzmeisterem.
  • Kavárna a tančírna Cafe Reisch – Postavená v roce 1928 Loisem Welzenbacherem, který je povožován za průkopníka moderní tyrolské architektury.
  • Berghaus Holzmeister – Domácí penzion postavený v roce 1930 Clemensem Holzmeisterem.
  • Freska Maxe Weilera (1951) v základní škole v Kitzbühelu
  • Nově postavenou lanovkou 3S-Bahn firmou Doppelmayr – Jedná se o nejvyšší vysunutou lanovku na světě (nejvyšší světlá výška je 400 metrů).

Tags:

Napiš komentář