Úno 13

Mayrhofen v Zillertalu

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Město Mayrhofen patří k těm středně velkým. Má 3.833 stálých obyvatel (k 1.lednu 2011) a vzniklo jako obchodní město. Mayrhofen patří do kresu Schwaz, který je situován na východní hranici Tyrolska blízko Salcburska. Město se také nachází na soutoku dvou horských řek a to Zillertal a Zemmbach. Zdejší údolí pak nesou jména Zillertal (po řece) a také Tuxertal.

  

Zillertalské se ostatně jmenují i zdejší Alpy. Nejvyšší zdejší vrcholy jsou Ochsner (3.107 metrů), Zsigmondyspitze (3089 metrů), Floitenturm (2805 metrů) a na hranicích s Itálií Großen Löffler (3.379 metrů). Tyto nejvyšší hory se nacházejí hlavně na jih od města. Všechny okolní kopce jsou ale samozřejmě protkány stovkami kilometrů sjezdovek, ale o tom se zmíníme ještě v dalších odstavcích.

Zajímavostí je, že Mayrhofen je geograficky čtvrtou největší obcí v Tyrolsku. K samotnému městu ale samozřejmě patří i další mnohem menší okolní vesnice a osady, například: Ortsteilen Straß, Hollenzbrücke, Dorf-Haus, Edenlehen, Hochsteg, Rauchenwald, Kumbichl, Dornau, Laubichl, Durst, Hollenzen, Eckartau und Ginzling.

  

Mayrhofen je oblíbeným turistickým cílem a uvádí se, že zde turisté stráví až 1.3 milionů nocí. Zdejší oblast je druhou nejnavštěvovanější v Tyrolsku. Oblíbená je zde i kongresová turistika pro kterou je zde připravený velký kongresový palác „Europahaus“. Nachází se zde také lyžařský areál Ski Zillertal 3000, který může nabídnout více než 160 kilometrů kvalitních sjezdovek.

Co se týká historie, tak první zmínky o městu pocházejí z roku 1200, kdy bylo zaznamenáno v katastru nemovitostí patřící pod Salzburské arcibiskupství. Po Vídeňském kongresu v roce 1816 město definitivně připadlo Tyrolsku. V roce 1879 se zde začal rozvíjet cestovní ruch, když sem jedna z Berlínských cestovních kanceláří začala pořádat zájezdy. Tomu dále napomohla stavba Zillerstálské železnice v roce 1902. Pak nastal příval turistů a obec se začala rychle rozrůstat a nabývat na popularitě jako turistické letovisko. Rok 1969 pak znamenal zatím poslední důležitý zlom v dějinách města, kdy Mayrhofenu byly definitivně přiznány všechna městská práva.

  

Když se podíváme na samotný charakter města tak se jedná o útulné Alpské letovisko. Obec je celkem roztažená do všech stran. Život se koncentruje kolem hlavních ulic. Například kolem „Hauptstrasse“ v centru města se nachází spousta menších typicky Alpských stavení. Na jižním konci ulice je začíná kabinová lanovka Penkenbahn. Na opačném severním konci této ulice je pak ulice „Am Markplatz“, kde kromě kostelíku najdeme i některé větší budovy například hotel Berghof nebo zmíněný kongresový sál Europahaus. Nemalá část obce se také nachází na druhém břehu řeky Ziller, která město půlí (Zemmbach teče mimo u severní strany obce). Na této straně se také nachází velká kabinová lanovka s parkovištěm. Přímo z obce se tak můžete vydat na výlet v zimě na sjezdovku.

Ze slavných rodáků a občanů Mayrhofenu jmenujme například horolezce Petera Habelera nebo sochaře, profesora Albina Morodera.

Více se dozvíte na oficiálních stránkách města www.mayrhofen.tirol.gv.at.

Napiš komentář