Čvc 10

Kufstein

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Kufstein je větší okresní město na severovýchodě spolkové země Tyrolsko, v bezprostřední blízkosti německé hranice. Městem protéká řeka Inn a nachází se v císařském údolí (Kaisertal). Trvale zde žije 17 388 obyvatel (k 1. lednu 2011), což z Kufsteinu činí po Innsbrucku druhé největším město severního Tyrolska. Nadmořská výška města 499 metrů. Díky množství památek a nádherné přírodě si Kufstein vysloužil přezdívku „Perla Tyrolska“.

  

Když se podíváme do historie, tak archeologické nálezy v nedaleké jeskyni Tischofer svědčí o osídlení zdejší oblasti lidmi už před 30.000 lety. Na přelomu letopočtu zde byli Římané a po nich Bavoři, kteří měli vliv na Kufstein po celý středověk.

První písemná zmínka o samotném Kufsteinu pochází z roku 1205, městská práva pak získal roku 1393. Do roku 1504 patřilo město s pevností k Bavorsku.

  

Dominantou města je mohutná pevnost Festung Kufstein, která se tyčí přímo nad centrem města. Pevnost sloužila ve středověku jako vězení, dnes je zde umístěno národopisné muzeum. Atrakcí jsou tzv. Varhany hrdinů, kterou jsou údajně největší venkovní varhany na světě, a jsou umístěny ve věži hradu. Klaviatura varhan je umístěna o 80 metrů níže a jejich 4307 píšťal a 46 rejstříků se denně v poledne (v létě i o páté hodině večer) rozeznívá do širokého okolí.

  

Historickým jádro města Dolní náměstí se nachází na západní břehu řeky Inn hned pod hradem. Náměstí se svažuje od historické budovy radnice až k mostu přes řeku Inn. V létě je náměstí skoro celé zaplněné zahrádkami kaváren a restaurací. Stejně tak se přímo zde konají koncerty a další kulturní akce. Nejzajímavější stavbou na náměstí je historická budova radnice, která se nachází v horní části náměstí. V dolní části je pak krásná Mariánská kašna stará 140 let.

  

V nejbližším okolí náměstí jsou kromě zmíněného hradu – pevnosti i další historické památky. Za zmínku stojí například městský farní kostel z 15. století, zbytky městských hradeb a úzké uličky, z nichž je nejznámější Römerhofgasse s krásnými vinárničkami. Ve městě je i muzeum šicích strojů a provozovaná sklářská huť, ale návštěvníky vítají nejen historické budovy, ale i množství obchodů, nákupní centra i park v moderní zástavbě v okolí Horního náměstí. Stejně tak na druhém východním břehu řeky se nachází především modernější zástavba.

Přímo skrz město prochází důležitá Dálnice A12 (E45 nebo E60) a také jedna z hlavních železničních tratí.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.kufstein.at.

Panorama města Kufstein.

Napiš komentář