Bře 05

Innsbruck – hlavní město Tyrolska

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Innsbruck je hlavním městem rakouské spolkové země Tyrolsko a v současné době má něco přes 118 000 obyvatel.

Historie města

Osídlení Innsbrucku je velmi staré, podle archeologických vykopávek se má za to, že zde byla osada již před 3000 lety před Kristem. Ve 4. století před Kristem zde založili tábor staří Římané a pojmenovali ho Veldiden.

Centrum Innsbrucku    Střechy domů Innsbrucku

Založení města Innsbruck však přišlo až ve 12. století. Město založili hrabata z Andechsu. Od 15. století byl pak Innsbruck sídlem habsburských hrabat, takže v té době se v Innsbrucku začíná hodně stavět. Od konce 15. století sídli v Innsbrucku dokonce císař Maxmilián I. Habsburský. V době pobytu císaře ve města vzniká například významný dvorský kostel Hofkirche, který je dodnes jednou z nejvýznamnějších pamětihodností Innsbrucku.

Z novodobých dějin zmiňme, že se Innsbruck stal významným střediskem zimních sportů, které tradičně láká hodně zahraničních turistů.

Náměstí Innsbrucku    Radnice v Innsbrucku

Současnostná podoba města

Pokud do malebného Innsbrucku zavítáte, běžte se podívat na ulici Maria-Theresia-Strasse, kde jsou nádherné barokní domy. Na konci této krásné ulice pak stojí Vítězná brána. Dalším architektonickým lákadlem je římskokatolický kostel Hofkirche, který byl vybudovaný v letech 1553-1563 na přání císaře Ferdinanda I. V tomto renesančním dvorním kostele mimo jiné najdete náhrobek Maxmiliána I., který stojí uprostřed kostela.

Dalším pozůstatkem po císařské době je císařský palác Hofburg, který byl později přestavěn do barokního slohu. Interiér zámku je pro změnu rokokový. Za návštěvu stojí rovněž pěkný barokní Dóm svatého Jakuba, který byl postaven v 18. století.

Hlavní atrakcí Innsbrucku je však okolní nádherná příroda. Turisticky zajímavé jsou zejména strmé skalní stěny pohoří Karwendel, které jsou nádhernou kulisou města. Tyto pohádkové hory tvoří gotickému centru Innsbrucku romantické pozadí.

Hrad v Innsbrucku    Řeka Inn

Domy na nábřeží řeky Inn    Noční Innsbruck

Zajímavosti Innsbrucku

Innsbruck je především významných střediskem zimních sportů. Největší sportovní událostí v tomto městě byly zimní olympijské hry v letech 1964 a 1976. Za městem je známý skokanský můstek Bergisel, na kterém československý skokan Dalibor Motejlek na zimních olympijských hrách v roce 1964 vybojoval cennou bronzovou medaili. Dodnes se na tomto můstku koná jeden ze závodů Turné čtyř můstků.

Panorama Innsbrucku

 

Tags:

2 Reakce na “Innsbruck – hlavní město Tyrolska”

 1. Napsal Kepka:

  Jsme vodárenská společnost z CZ a rádi bychom navštívili kolegy z městské vodárny v INNSBRUCKU v Rakousku, konrétně návštívit jímání surové vody v pohoří Karwendel.
  Ing. Oldřich Kepka
  jednatel
  R E V O S Rokycany, s.r.o.
  Sedláčkova 651, ROKYCANY, PSČ:337 01
  IČ:49197282, DIČ:CZ49197282
  E-mail:kepka@revosro.cz
  mobil:+420 602 145 116
  pevná linka, ústředan:+420 371 723 041

  Datum Červenec v 2:28 pm #
 2. Napsal Oldřich Kepka:

  Návštěva vodárny v INNSBRUCKU v Rakousku dne 26.09.2019

  Datum Červenec v 2:30 pm #

Napiš komentář