Úno 22

Hornické město Schwaz

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Schwaz je tyrolské okresní město s 12.995 obyvateli (k 1.lednu.2011). Město leží v Dolním údolí řeky Inn cca 30 kilometrů na východ od Innsbrucku. Skrz město samozřejmě také protéká řeka Inn, přes kterou tu vedou tři mosty. Větší část města je ale situována na pravém břehu. Město leží na úpatí hory Kellerjoch (2344 m.n.m) a Eiblschrofen (1666 m.n.m). Nejbližší okolní obce jsou Buch in Tirol, Fügenberg, Gallzein, Pill, Stans a Vomp.

  

Zdejší údolí bylo osídleno už v neolitu v době sahající více, než 4 tisíce let do minulosti. První oficiální písemné zmínky jsou samozřejmě mnohem mladší a to z roku 930, kdy se o městě hovořilo ještě jako o „Suates“. V roce 1170 byly na kopci nad městem položeny základy jednoduché obrané věže, která se později ve 13. století rozrostla na hrad Freundsberg.

Nejzajímavější etapou v historii města, ale bylo 15. a 16. století, kdy zde vzkvétalo hornictví. V té době se jednalo o největší hornické město v Evropě. Město prý mělo až 20.000 obyvatel (tady víc než dnes) a také bylo druhým největším městem v Habsburské monarchii hned po Vídni. Schwaz se ale hodně změnil po úpadku těžby a devastaci Napoleonských válek.

  

Zajímavostí je, že titul města získal Schwaz až roku 1899 udělením práv císaře Františka Josefa I. V městě se díky bohaté historii zachovala velká spousta památek. Většina jich je koncentrováno kolem hlavní ulice Franz Josef Strasse, která dnes slouží jako poklidná pěší zóna. Je zde spousta velmi pěkných obchodních domů, Františkánský klášter, hrad Freundsberg, Zeiss Planetárium nebo stříbrný důl Schwaz s důlním vláčkem. A zajímavé jsou bezpochyby i výlety do okolních hor.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.schwaz.at.

Panorama města Schwaz

 

Napiš komentář