Led 31

Gries am Brenner

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Gries am Brenner je větší vesnice v okrese Innsbruck na jihu spolkové země Tyrolsko. Nachází se v nadmořské výšce 1166 metrů. Trvale zde žije 1255 obyvatel (k 1.lednu 2011). Obec se nachází pouhých 5 kilometrů od hranic s Itálií. Jak už také napovídá název vesnice, tak je také situována na dně průsmyku Brenner.

  

Toto údolí je odpradávna důležitou dopravní tepnou. Silnice tudy vedla už za časů Římské říše, tedy více než dva tisíce let na zpět. Brennerský průsmyk (Brennerpass) je jedním z mála, kterým se dají Alpy relativně pohodlně překonat. Nejvyšší bod průsmyku se pak nachází v nadmořské výšce 1374 m n. m. Cesta přes hory byla vždy poměrně náročná a tak zde už roku 1772 postavili kvalitní zpevněnou silnici. S rozvojem techniky přišla i železnice a to už roku 1867. Zatím poslední milník přišel roku 1974, kdy zde byla postavena dálnice Innsbruck – Bolzano.

  

Dálnice A13 vede asi půl kilometru za obcí a její velkou výhodou je, že z Gries am Brenner odklonila všechnu dálkovou dopravu, takže je zde klid. Gries je dnes takovou typickou horskou vesnicí. Jsou tu krásné domečky soustředěné podél hlavní silnice. Kolem dokola jsou louky a lesy a nad nimi se už tyčí více než dvoukilometrové vrcholky hor. Nejbližší lyžařský areál se jmenuje Bergeralm – Steinach am Brenner. Nachází se asi 5 kilometrů na sever a může nabídnout na 30 kilometrů sjezdovek.
Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách obce www.griesambrenner.tirol.gv.at.

  

Napiš komentář